Vaše brána do světa NHL

Top 5 příběhů letošního léta

27.08.2009 14:27
Léto se sice pomalu blíží ke svému závěru, avšak největší příběhy okurkové sezóny stále nemají řešení.
 
1. Nechutné spory ohledně Coyotes
Spor o vlastníka Coyotes se sice táhne již od konce uplynulé sezóny, avšak až nyní se dostal do zcela jiné roviny. Zatímco na začátku léta šlo spíše o to, zda Coyotes koupí Balsillie a zda z nich skutečně udělá sedmý kanadský klub, nyní na sebe jednotlivé strany házejí špínu a budoucí výherce, který tým z Arizony vyhraje v aukci, rozhodně nebude vítězem.
 
Svou reputaci si nevylepšila ani NHL a ani Jim Balsillie. Vedení ligy již několik týdnů dává najevo, že je Balsillie z nepochopitelných důvodů nezpůsobilým vlastníkem, což nařčený vrací s tím, že se NHL nebojí za majitele schválit kriminálníky.
Možná, že právě toto bylo důvodem, proč z chystané aukce odstoupil ligou preferovaný Jerry Reinsdorf, který za sebou zanechal nebezpečné vakuum. A protože dalšího majitele NHL narychlo nesežene, přihlásila se do výběrového řízení sama (podle posledních zpráv nabízí 140 mil. dolarů – pozn. aut.). Ve finále tu tedy máme tři zájemce: NHL, Ice Edge Holding, která chce sice Yotes ponechat ve Phoenixu, ale požaduje, aby se pět zápasů hrálo v Saskatoon, a Jima Balsillieho, jenž nabízí nejvyšší částku (212,5 mil. dolarů), ale také chce klub odstěhovat do Hamiltonu. A nyní si běžný fanoušek může tipovat, kdo vyhraje.
 
2. Drama okolo Hossy a Heatleyho
Oba hráči v létě přitahovali mimořádnou pozornost a jejich výkony z poslední sezóny v tom nehrály roli. Spíše se dá říci, že oba neudělali NHL dobré jméno.
Marián Hossa 1. července podepsal dvanáctiletý kontrakt na 62,8 mil. dolarů a vyvolal tím debatu ohledně výkladu stávající kolektivní smlouvy. Základní otázka zní: Mohou generální manažeři nabízet kontrakt, který má směrem k posledním rokům smlouvy výrazně klesající hodnotu a který má mít platnost i po čtyřiceti letech věku, zvláště když je možné, že hráč poslední roky smlouvy nenaplní? NHL možná nakonec Hossův kontrakt uzná, ale do budoucna se tu objevuje nebezpečný precedens, který umí obejít platový strop.
 
Dany Heatley je naopak démonizován z jiného důvodu. Útočník Senators již několik měsíců požaduje výměnu. S odůvodněním přitom přišel až nedávno, navíc ještě na popud kanadského hokejového svazu. Ve svém prohlášení uvedl, že se jeho role v týmu zmenšila a že tedy nemůže podávat maximální výkony. Mnohým toto vysvětlení ovšem nestačí, neboť již jen pohled do jeho statistik (např. pobyt na ledě) jeho slova neguje. Spíše se tedy mluví o tom, že si Heatley nesedl s trenérem Cory Cloustonem, nebo že v organizaci Senators již několik měsíců panuje dusná atmosféra. Ať již je to jakkoli, GM Bryan Murray, to s Heatleyho výměnou nemá jednoduché, neboť se kromě vysokého hráčova platu musí rovněž potýkat s jeho klauzulí o nevyměnitelnosti.

3. Napjaté vztahy mezi KHL a NHL pokračují
Studená válka o hokejovou nadvládu má bezesporu druhé kolo. Neexistující dohoda o přestupech opět nadělala pořádnou paseku. Předmětem sporu se opět stal jeden kvalitní hráč, několik talentů a řada druhořadých hokejistů. Nejvíce pozornosti přitahoval případ Jiřího Hudlera, který dal místo nedostatku prostoru v Detroitu přednost Dynamu Moskva. Red Wings s ním sice neměli podepsanou smlouvu, avšak do Ruska ho odmítali pustit s tím, že má status volného hráče s omezením a že tedy musí projít arbitráží, což nakonec (podle očekávání) změnu nepřineslo.
Hudlerův případ byl ovšem pouze špičkou ledovce. KHL svůj protějšek obvinila z toho, že přijala kontrakty Bryce Lampmana a Joela Kwiatkovskiho, i když oba hráči měli platné smlouvy v Rusku. Naopak Sergej Širokov byl díky podpisu smlouvy s Canucks suspendován, zatímco Denis Paršin pod hrozbou trestu raději zůstal v CSKA Moskva. Posledním případem je supertalent Kirill Kabanov, který čelí suspendaci ze strany KHL z toho důvodu, že odmítl s Ufou podepsat smlouvu, ve které by byla zakomponována klauzule o finanční kompenzaci v případě odchodu do zámoří. Kabanov by již na podzim rád hrál kanadskou CHL.
 
Mezitím Kontinentální hokejová liga stále láká hráče druhé kategorie nebo bývalé hvězdy NHL. Do Ruska již zamířili Sergej Zubov, Sergej Fjodorov nebo Viktor Kozlov. Naopak počet nově příchozích Evropanů do NHL byl menší než v minulých letech. Obě strany zatím nejeví známky toho, že by se chtěly nějakým způsobem vyrovnat.
 
4. Očekávání v Torontu
Maple Leafs jsou nejdražším klubem NHL, ovšem výsledky z posledních let nestály za nic. Nový generální manažer, Brian Burke, má nyní před sebou velký úkol, který velmi ovlivní jeho reputaci. Všichni jsou tedy zvědaví, zda z Leafs udělá podobně ambiciózní tým jako se mu to povedlo v případě Anaheim Ducks.
Burke přestavbu začal od zadních řad a do týmu povolal především hráče, kteří vynikají tvrdostí. Nejprve vyhodil téměř bezkontaktně hrajícího Nika Antropova a poté do týmu najal tvrďáky Brada Maye a Coltona Orra. Do zadních řad pro změnu získal nekompromisní obránce Mika Komisareka a Francoise Beauchemin.
 
Soupeři Maple Leafs by nyní rozhodně neměli hrát s hlavou dole. Očekává se, že desetiminutové výpadky budou v jejich případě minulostí.
 
5. V americkém národním týmu dochází k obměně generací
Zatímco se zámořská média až s přílišnou vervou soustředí na kanadský národní tým, pozornost by měl přitahovat spíše tým USA. Američané na Olympijských hrách poprvé připraví mladý a perspektivní tým, který je složen z hráčů NHL. V minulých letech jsme v jejich výběru mohli vidět spíše veterány, kteří na pořádný úspěch nedosáhli.

Změna z posledních Mistrovství světa se nyní přenesla i na vrcholový hokejový turnaj. Dny Chrise Cheliose a Billa Guerina jsou minulostí. Tým USA by mohl ve Vancouveru mile překvapit.

Zpět

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.